Türkiye'nin Süper Markaları Nasıl Seçiliyor?

1993 yılından bu yana Dünya'nın 89 ülkesindesinde düzenlenen Superbrands marka ölçümlendirme programı, Türkiye'de 12. yılını doldurdu ve altıncı araştırmasını gerçekleştirdi.

İki yılda bir gerçekleştirilen Süpermarkalar Türkiye 2016 çalışmasının ilk etabında 4986 marka arasından 1148 marka Superbrands kriterlerine göre aday marka olarak belirlendi. Süpermarka aday seçiminde şirketin teknolojisi, yatırımları, iş gücü kalitesi, yaratıcılığı, markalaşmaya yaptığı yatırımlar, marka devamlılığı, sosyal sorumluluk projelerine katkısı, çevre duyarlılığı, etik değerlere uyması ve vergi sıralamasındaki yeri büyük önem taşıyor.

Bu markalar konusunda uzman jüri tarafından değerlendirildi ve 300 marka halk oylamasına kaldı. Nielsen 300 marka için İstanbul, Ankara ve İzmir’de 18-56 yaş ve tüm SES gruplarında 1638 kişi ile yüz yüze görüşerek tüketici değerlendirmesini gerçekleştirdi.

Bütün çalışmalar sonucunda 181 marka 67 puan barajını aşarak Türkiye'nin Süpermarkalarından biri olmaya hak kazandı.

Türkiye’nin Süpermarkaları 2016 Araştırma Şirketi

The Nielsen Company
1923 yılında, çağdaş pazarlama araştırma sektörünün kurucuları arasında yer alan Arthur C. Nielsen Sr. tarafından Amerika’da kurulan The Nielsen Company, tüketici odaklı pazarlama ve medya araştırmalarında pek çok yeniliği beraberinde getirdi; rakiplerin performans analizi, pazarlama ve satış programlarının satış ve kâr üzerindeki etkisi, objektif bilgiler veren güvenilir perakendeci ölçüm tekniğini geliştirdi. Nielsen, pazar araştırmaları konusundaki saygın ve önemli konumunu bugün de tüm dünyada sürdürüyor.

Superbrands Türkiye

Marka değerlendirmesi konusunda uluslararası bağımsız bir otorite olan Superbrands, marka yönetimi konusunda üstün başarı gösteren firmaların dünya çapında seçimini ve tanınmasını sağlıyor. Devamını oku...

2016 Sonuçları

Türkiye Seçici Kurul üyeleri ve Nielsen’in yaptığı araştırma sonucunda 181 marka Türkiye’nin Süpermarkaları 2016’dan biri olmaya hak kazandı. Devamını oku...